تبلیغات
اخبار دنیای خودرو
اخبار دنیای خودروتوقف شش ماه ثبت سفارش خودروهای تجاری در سال گذشته و ادامه این روند در سال جاری موجب شد تا کارشناسان و فعالان بازار خودرو برای سال جاری رشد چشمگیر قیمت تجاری ها در بازار را پیش بینی کنند، پیش بینی که با نزدیک شدن به نیمه دوم سال تحقق یافت به طوری که هم اکنون تجاری ها در بازار با افزایش 25 درصدی قیمت مواجه هستند.

بقیه در ادامه مطلب

توقف شش ماه ثبت سفارش خودروهای تجاری در سال گذشته و ادامه این روند در سال جاری موجب شد تا کارشناسان و فعالان بازار خودرو برای سال جاری رشد چشمگیر قیمت تجاری ها در بازار را پیش بینی کنند، پیش بینی که با نزدیک شدن به نیمه دوم سال تحقق یافت به طوری که هم اکنون تجاری ها در بازار با افزایش 25 درصدی قیمت مواجه هستند.

به گفته کارشناسان و فعالان بازار خودرو، توقف ثبت سفارش، کمبود خودروهای تجاری در بازار را به همراه داشت که این امر در نهایت افزایش قیمت تجاری ها در بازار را موجب شده است.
عدم صدور مجوز برای ثبت سفارش خودروهای تجاری به بهانه حمایت از خودروسازان داخلی در حالی است که تجاری سازان داخلی تولید خودروهایی را در دستور کار قرار داده اند که از استانداردهای روز دنیا بسیار فاصله داشته و در اصل خودرو ناایمن محسوب می شوند، با این حال حمایت از تجاری سازان داخلی در نهایت امر تضییع حقوق مصرف کنندگان را به همراه داشته است؛ چراکه کمبود خودرو در بازار رشد چشمگیر قیمت این خودروها را موجب شده و با توجه به نامشخص بودن زمان باز شدن ثبت سفارش کارشناسان پیش بینی می کنند در شش ماه دوم سال شاهد رشد بیشتر قیمت تجاری ها در بازار خواهیم بود.
علاوه بر رشد قیمت خودروهای نو، فعالان بازار خودرو معتقدند که با ادامه روند کنونی و کمبود خودرو در بازار، رشد قیمت به زودی به بازار تجاری های کار کرده نیز خواهد رسید که با این شرایط می توان گفت بازار تجاری ها نیز همانند سواری ها با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد.
افزون بر بازار کمبود خودرو موجب شده تا علاوه بر شرکت های وارد کننده خودروسازان نیز افزایش قیمت را در دستور کار خود قرار دهند تا به این طریق بتوانند بازار را تا حدودی کنترل کنند، اقدامی که باید با عرضه بیشتر صورت گیرد نه با افزایش قیمت، اما ظاهرا شرکت های مذکور نیز به منظور سود بیشتر در شرایط کنونی رشد قیمت را در دستور کار خود قرار داده اند تا به این طریق از بازار آزاد عقب نمانند.
افزایش قیمت خودروهای تجاری
علاوه بر توقف ثبت سفارش، به گفته کارشناسان، افت تولید این خودروها نیز در افزایش قیمت تجاری ها تاثیرگذار بوده؛ چراکه حجم تولید خودروسازان جوابگوی نیاز بازار نبوده که این امر نیز بر روند افزایش قیمت تجاری ها تاثیرگذار بوده است.
مصطفی ممقانی، مدیر فروش شرکت آریا دیزل، نیز ضمن تاکید کمبود خودرو در بازار می گوید: عرضه خودروهای تجاری در بازار کاهش یافته و تجاری سازان داخلی نیز پاسخگوی نیاز بازار نیستند که این امر رشد قیمت در بازار را به همراه داشته است.
یکی دیگر از فعالان بازار خودرو نیز با تایید کمبود خودرو در بازار می گوید: کمبود خودرو در بازار علاوه بر رشد قیمت، رکود در بازار این خودروها را به همراه داشته که ادامه دار شدن این روند بازار را با مشکلات بسیاری مواجه خواهد کرد.
رکود به وجود آمده هرچند کمبود تجاری ها در بازار را به همراه داشته است، اما روند کنونی موجب رونق خودروهای کار کرده شده، روندی که با توجه به شرایط کنونی ادامه دار خواهد شد و به این طریق ظاهرا متقاضیان مجبور به تامین نیاز خود از طریق خودروهای کارکرده خواهند شد.
به گفته فعالان بازار، علاوه بر خودروهای تجاری نو هم اکنون خودروهای کار کرده نیز با رشد 5 تا 10 میلیون تومانی در بازار مواجه هستند که روند کنونی در نیمه دوم سال نیز ادامه دار خواهد بود که این امر به معنی رونق بازار خودروهای کار کرده است.
رشد مجدد قیمت در انتظار تجاری ها
هرچند به گفته فعالان بازار خودرو در شش ماه اول سال جاری خودروهای تجاری رشد 25 درصدی قیمت در بازار را تجربه کردند، اما ادامه دار شدن روند توقف ثبت سفارش موجب شد تا کارشناسان از رشد مجدد قیمت این خودروها در بازار خبر دهند، به طوری که به گفته فعالان بازار خودرو در صورت توقف ثبت سفارش در نیمه دوم سال، بازار تجاری با رشد 5 تا 10 درصدی قیمت مواجه خواهند شد که این امر در نهایت به معنی رشد 35 درصدی قیمت تجاری ها در بازار خواهد بود.
به گفته فعالان بازار خودرو، در حال حاضر اسکانیا G380 با افزایش 10 میلیونی در بازار 120 تا 130 میلیون تومان خرید و فروش می شود، در حالی که پیش از این قیمت این خودرو معادل 111 تا 118 میلیون تومان بوده است.
اسکانیا R420 نیز رشدی در حدود 5 میلیون تومان را در بازار تجربه کرده، به طوریکه هم اکنون در بازار 135 تا 140 میلیون تومان خرید و فروش می شود. از محصولات اسکانیا که بگذریم ولوو FH 480 دنده اتومات نیز با رشد هشت میلیون تومانی هم اکنون با قیمتی در حدود 150 میلیون تومان عرضه می شود.
رشد قیمت محصولات رنو نیز در حدود 5 تا 10 درصد بوده است که با توجه به پیش بینی صورت گرفته مبنی بر افزایش مجدد قیمت می توان گفت با آغاز نیمه دوم، شاهد رشد بیشتر قیمت در بازار خواهیم بود.
از سوی دیگر هرچند تجاری های اروپایی در نیمه اول سال با رشد قیمت مواجه بودند با این حال تجاری های چینی هیچ رشد قیمتی را تجربه نکردند که این امر به دلیل کاهش تقاضا برای خودروهای مذکور بوده است، اما ادامه روند کنونی و توقف ورود تجاری های اروپایی موجب شد تا کارشناسان بازار پررونقی را در شش ماه دوم سال برای چینی های پیش بینی کنند که با این شرایط می توان گفت روند چینی شدن ناوگان حمل و نقل کشور جدی تر خواهد شد.
رشد قیمت داخلی ها
هرچند توقف ثبت سفارش، رشد قیمت تجاری های وارداتی را به همراه داشته، اما به گفته فعالان بازار علاوه بر تجاری های وارداتی تجاری های داخلی نیز در سال جاری با رشد چند میلیونی قیمت در بازار مواجه بوده اند، به طوری که طی چند هفته های گذشته ولوو اف هاچ گیربکس دنده اتومات که پیش از این با قیمتی در حدود 146 میلیون تومان خرید فروش می شد هم اکنون 14 میلیون تومان گران تر و با قیمتی در حدود 160 میلیون در بازار معامله می شود. ظاهرا کمبود این خودرو رشد چند میلیونی آن را در بازار به همراه داشته است.
به گفته فعالان بازار خودرو تغییر روابط تجاری در کشور از سویی و افزایش هزینه های تولید از سوی دیگر رشد قیمت تجاری های داخلی را نیز به همراه داشته است.
رشد تجاری های داخلی در بازار در حالی است که تجاری سازان داخلی در سال جاری از عدم رشد قیمت تجاری ها در بازار خبر داده بودند.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 شهریور 1389 توسط علی آذرکمان | نظرات ()
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

explorer blog

مرجع کد آهنگ

دانلود تمامی اهنگ های سعید کرمانی

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار